Sartoris Alapítvány
Sartoris Alumneum
Az Alumneum múltja

Az alumneum múltjáról

Az 1740-es évektől, inkább azok közepétől létezhetett Nemescsóban az iskola mellett alumneum is. Mi volt ez? A szó a latin "alumno" igéből ered, jelentése: tart, nevel. Az alumnus fogadott, nevelt fiú, vagy leány volt. A lelkészek az igehirdetés munkája mellett különösen a szegény gyermekeket karolták fel. Ezeket, akik tehát maguk fizetni nem tudtak "alumneumokban" olyan intézetekben igyekeztek elhelyezni, ahol eltartották őket és nevelésükről is gondoskodtak. Ebből az időből sajnos csak a pénztárkönyv maradt meg. De ez kétségtelenül és minden tévedést kizáróan jelzi a nemescsói alumneum születését, annak fenntartását, az adományok pontos vezetését, és azt, hogy ez is minden bizonnyal Sartoris gondolata és munkája volt. Halálával az intézet fennmaradt még. Sartoris munkája nyomán ebben a régióban is megerősödött az iskola, és az alumneum is híressé vált szinte országszerte. "A 18. századi nemescsó artikuláris hely nemcsak vallási vonzáskörzete, hanem sajátos iskolakultúrája miatt is híres volt." 1776-tól vannak pontosabb adataink az intézet életéről. Volt idő, amikor 70 diák lakott itt.

Terveink
Célunk